10.03.2025 18.42 Czy 2000 lat temu było tu STAROŻYTNE zagłębie żelaza?
Źródło: Kultura Świętokrzyska
Tajemnice Łysej Góry – Co ukrywa Święty Krzyż? Historia, którą próbuje się przemilczeć!
Źródło: Kultura Świętokrzyska
DROGA DO KRÓLESTWA (53 min.) Scenariusz i reżyseria: Zdzisław Cozac
Źródło: ARCHEO-FILM
Państwo Wiślan z centrum w Krakowie. Siedziba starożytnych królów.
Grzywna (jednostka miar) – środek płatniczy, wytapiane żelazo w okolicach Łysej Góry i Starachowic.
Grzywna (łac. marca) – jednostka masy używana w średniowieczu w Polsce, Czechach i na Rusi oraz jednostka płatnicza. Jedna grzywna mennicza polska oznaczała masę około połowy funta karolińskiego (połowa 367 g – ok. 183,5 g; II poł. XI w.).

Skarb żelaznych grzywien siekieropodobnych.

Starożytna Polska to nie tylko żelazo, to również bursztyn. Stąd szlak bursztynowy i wędrówki kupców ze Starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego. W Średniowieczu kopalnia soli w Wieliczce. Kopalnię soli założyła Kinga córka Króla Węgier Beli IV. Można powiedzieć, że Polska była dobrze działającą starożytną korporacją. Bursztyn docierał na Kretę 1800 lat przed naszą erą. Teraz nas prześcignęli.
Szlak bursztynowy – szlak handlowy łączący w starożytności rzymską prowincję Panonię z południowym i południowo-wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. W znaczeniu węższym jest to przebieg tras zorganizowanych wypraw po bursztyn, nasilonych od I w. n.e.
Tak i znowu Panonia Słowian. Dlaczego nasza historia jest zapomniana. Ponieważ mamy swoich Germanów. Germanami nazywamy…
Historyczni Słowianie i Germanie są jednak odrębni od siebie pod względem językowym, kulturowym a także genetycznym (choć szczególnie w środkowej Europie śladów ich współistnienia znamy dużo). Historyczni Germanie nie są równoznaczni Niemcom, na takiej samej zasadzie jak wszyscy historyczni Słowianie nie byli Polakami. Źródło: Google
Germanie zmieniają naszą historię, ponieważ chcą podporządkować nasze ziemie.
26.03.2025 12.44 Okoliczności Odkrycia Źródło: Historia Miniona

Za naszymi plecami w pudełkach skarb Wiślan 4212 sztuk, waga 3630 kg
11.03.2025 06.13 Moje Dzieje Polski