Zastanawiam się jakie pieniądze wprowadzić w epoce cyfrowej, może grzywnę ze średniowiecza. Można w ten sposób kuć miecze i broń. Kupić chleb i samochód.
grzywna krakowska | mennicza: 197,684 (XIV-1650), po 1650: 201,480 (lub 201,768), handlowa 198,885[5]; 196,26 – 201,86 |
1 Grzywna złota
1 Grzywna srebra
1 Grzywna miedzi
1 Grzywna aluminium
1 Grzywna żelaza
O co chodzi z CBDC? Źródło: Google
W istocie CBDC to właśnie cyfrowe reprezentacje walut emitowanych przez banki centralne. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieniędzy (FIAT), które istnieją w formie fizycznej (banknoty, monety) lub cyfrowej (depozyty bankowe), CBDC są przechowywane i zarządzane w oparciu o technologię cyfrową – blockchain.
Nie myślę o tym, że nosimy złote monety. Każdy ma swoją walutę. Istnieje system gotówkowy jako podstawa. Elektronicznie płacimy jak w tej chwili. Każde państwo w wymianie towarowej musi zachować równowagę, czyli musi tyle sprzedać do innego państwa żeby zrównoważyć zakupy. Na koniec trzeba wyrównać bilans w złocie. Czyli w sztabkach. Może być raz na kwartał. To zapewni sprawiedliwy handel międzynarodowy. Złoto w obiegu wewnętrznym można posiadać w dowolnych ilościach, ale nie można go wywozić za granicę. Przepływ złota między państwami powinien być realizowany za pomocą banków centralnych.
Jak stworzymy jedno państwo „federację”, to o handlu będzie decydował lobbing najsilniejszych i rozdział środków unijnych przez zdeprawowanych urzędników.
Ostrzeżenie: piramida finansowa na rynku Krypto-walut. To podejrzane. Tylko gotówka. W latach 80 pisaliśmy „listy” pierwsi zarabiali ostatni tracili wpłatę.
Musi wrócić parytet złota na świecie.
Za niedługo jak komputer kwantowy będzie wszystko widział(zabezpieczenia) i przewidywał jedyną obroną jest parytet złota i przepływ pieniędzy tak jak teraz(GOTÓWKA). Wolny świat do niego dołączy. Polska, Trójmorze, Rosja, Mongolia, Kazachstan. Tadżykistan, Uzbekistan, Gruzja, Świat Arabski, Korea Północna, USA, Kanada, Meksyk, Ameryka Południowa, Afryka. Australia, Anglia. Grenlandia, Nowa Ziemia, Islandia, Tahiti. Antarktyda, Skandynawia, Afganistan i Kuba.
„światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wynikające z wydobywania bitcoina to ok. 176 TWh rocznie. Porównując, zapotrzebowanie na energię w Polsce w 2023 roku wyniosło 167 TWh„


Źródło: Skarbnica Narodowa
Historia złotego Źródło: Narodowy Bank Polski